Pneumatiky R vs. ZR: pochopenie kľúčových rozdielov pre vaše vozidlo

Úvod

Výber správnych pneumatík pre vaše vozidlo je nevyhnutný pre optimálny výkon, bezpečnosť a pohodlie pri jazde. Vzhľadom na širokú škálu dostupných označení a špecifikácií pneumatík môže byť náročné prijať informované rozhodnutie. V tomto príspevku na blogu sa budeme zaoberať rozdielmi medzi pneumatikami R a ZR, pomôžeme vám pochopiť ich jedinečné vlastnosti a zistiť, ktorý typ by mohol byť pre vaše vozidlo najvhodnejší.

Pneumatiky R: základné informácie

Pneumatiky R alebo radiálne pneumatiky sú bežným typom pneumatík, ktoré sa nachádzajú na mnohých osobných vozidlách, vozidlách SUV a ľahkých nákladných vozidlách. Písmeno “R” v označení znamená “radiálna”, čo sa vzťahuje na vnútornú konštrukciu pneumatiky. Radiálne pneumatiky sa vyznačujú vrstvami tkaniny, ocele alebo iných materiálov usporiadaných v radiálnom vzore naprieč pneumatikou od stredu behúňa k bočnici. Táto konštrukcia má niekoľko výhod:

 1. Lepší jazdný komfort: Radiálna konštrukcia umožňuje bočniciam ľahšie sa ohýbať a absorbovať nerovnosti vozovky, čím sa dosiahne hladšia jazda.
 2. Lepšia spotreba paliva: Vďaka pružnej konštrukcii vytvárajú radiálne pneumatiky menší valivý odpor, čo môže viesť k lepšej úspore paliva.
 3. Lepšia trakcia: Radiálna konštrukcia pomáha rovnomerne rozložiť tlak po celom dezéne, čo umožňuje lepší kontakt s vozovkou a lepšiu priľnavosť.

Pneumatiky ZR: vysoko výkonná možnosť

Pneumatiky ZR, známe aj ako vysokovýkonné pneumatiky, sú určené pre vozidlá, ktoré vyžadujú výnimočnú ovládateľnosť, rýchlosť a schopnosť zatáčať. Písmeno “Z” v označení znamená “rýchlostný index”, čo znamená, že tieto pneumatiky sú navrhnuté tak, aby zvládli rýchlosti nad 240 km/h. Písmeno “R” v písmene ZR znamená aj radiálne pneumatiky, čo znamená, že majú rovnaké vlastnosti radiálnej konštrukcie ako štandardné pneumatiky R. Pneumatiky ZR však ponúkajú niekoľko ďalších výhod:

 1. Lepšiu ovládateľnosť: Pneumatiky ZR majú zvyčajne tuhšie bočnice a väčšiu kontaktnú plochu, čo umožňuje lepšiu priľnavosť a citlivejšie riadenie pri vysokých rýchlostiach.
 2. Lepší odvod tepla: Pri vysokovýkonnej jazde vzniká značné množstvo tepla, ktoré môže spôsobiť rýchlu degradáciu štandardných pneumatík. Pneumatiky ZR sú navrhnuté tak, aby lepšie odolávali teplu a lepšie ho odvádzali, čím zabezpečujú optimálny výkon a dlhú životnosť.
 3. Rýchlostné schopnosti: Ako už bolo spomenuté, pneumatiky ZR sú navrhnuté na použitie vo vysokých rýchlostiach, vďaka čomu sú vhodné pre vozidlá orientované na výkon a nadšencov jazdy.
Toto je pneumatika ZR Michelin Pilot Sport na vozidle Ford Focus RS s výkonom 345 koní. Pneumatika je schopná dosiahnuť rýchlosť 300 km/h+

Rýchlostné indexy relevantné pre pneumatiky ZR

Rýchlostný index pneumatiky je reprezentovaný písmenom, ktoré zodpovedá konkrétnej maximálnej rýchlosti. Tu je tabuľka rýchlostných indexov relevantných pre pneumatiky ZR:

Rýchlostný indexMaximálna rýchlosť (km/h)
W270
Y300
(Y)Nad 300

Hoci nie všetky pneumatiky s rýchlostným indexom W alebo vyšším musia byť pneumatiky ZR, je to veľmi časté a zvyčajne je to prípad pneumatík UUHP a iných pneumatík určených na dynamickú jazdu pri vysokých rýchlostiach. Niekedy výrobcovia automobilov vyžadujú v dokumentácii vozidla použitie pneumatík ZR a ak je to váš prípad, mali by ste ich použiť. Vaším hlavným záujmom by však vždy mal byť rýchlostný index, ktorý je štandardizovaný u všetkých výrobcov pneumatík. To, či je pneumatika uvádzaná na trh ako ZR alebo len R, je len rozhodnutie výrobcov a nemusí mať žiadny význam z hľadiska kvality alebo športového charakteru. Kľúčom k vášmu rozhodnutiu by mal byť vlastný prieskum, najlepšie vrátane testov pneumatík.

Ide o OEM pneumatiku Hankook na vozidle Cupra Formentor VZ5, 5-valcovom vysokovýkonnom vozidle s výkonom 390 koní. Hoci má pneumatika označenie Y a je schopná dosiahnuť rýchlosť 300 km/h a v názve má písmeno Z, čo naznačuje, že by malo ísť o pneumatiku ZR, v názve jej chýba ZR.

Pre prehľadnosť si rozoberieme, čo jednotlivé označenia pneumatík znamenajú:

Yokohama Advan Sport V105 245/40ZR20 99Y XL RPB

Každá časť označenia pneumatiky poskytuje základné informácie o špecifikáciách a výkone pneumatiky. Rozoberme si označenie, aby sme pochopili jednotlivé komponenty:

 1. Yokohama: Značka alebo výrobca pneumatiky.
 2. Advan Sport V105: Názov modelu pneumatiky, ktorý zvyčajne označuje jej konštrukciu a výkonnostné charakteristiky.
 3. 245: Šírka pneumatiky v milimetroch. Táto pneumatika má šírku 245 mm.
 4. 40: Pomer strán, čo je výška bočnice pneumatiky vyjadrená v percentách jej šírky. V tomto prípade je výška bočnice 40 % šírky pneumatiky (245 mm).
 5. ZR: Typ konštrukcie a výkonnostná kategória pneumatiky. ZR označuje radiálnu pneumatiku (R) s rýchlostnou kategóriou Z, ktorá je určená pre vysokovýkonné vozidlá a je schopná zvládnuť rýchlosti presahujúce 240 km/h (149 mph).
 6. 20: Priemer kolesa, na ktoré je pneumatika určená, meraný v palcoch. Táto pneumatika je určená pre 20-palcové koleso.
 7. 99Y: Index nosnosti a rýchlosti pneumatiky uvedený v zátvorkách. 99″ je index nosnosti, ktorý predstavuje maximálnu nosnosť pneumatiky (približne 775 kg alebo 1 709 libier). “Y” je rýchlostný index, ktorý označuje, že pneumatika je určená pre rýchlosti do 300 km/h.
 1. XL: Tento údaj znamená “Extra Load”. Pneumatiky XL majú zosilnenú konštrukciu, ktorá im umožňuje niesť väčšie zaťaženie v porovnaní so štandardnými pneumatikami. To je užitočné najmä pri väčších alebo ťažších vozidlách, alebo keď potrebujete prepraviť ťažký náklad.
 2. RPB: Táto skratka znamená “ochranná lišta ráfika”. RPB je prvok zabudovaný do konštrukcie pneumatiky, ktorý poskytuje dodatočnú ochranu ráfika kolesa pred poškodením obrubníkom. Tento vyvýšený gumový hrebeň pôsobí ako nárazník a znižuje pravdepodobnosť kontaktu ráfika zliatinového kolesa s obrubníkom alebo inými prekážkami.

Pozrime sa na pneumatiku s maximálnym možným rýchlostným indexom (Y), ktorý je určený pre vozidlá s rýchlosťou vyššou ako 300 km/h:

Falken Azenis FK510 225/40 ZR18 92(Y) XL MFS

 1. 225: Šírka pneumatiky v milimetroch. Táto pneumatika má šírku 225 mm.
 2. 40: Pomer strán, čo je výška bočnice pneumatiky vyjadrená v percentách jej šírky. V tomto prípade je výška bočnice 40 % šírky pneumatiky (225 mm).
 3. ZR: Typ konštrukcie a výkonnostná kategória pneumatiky. ZR označuje radiálnu pneumatiku (R) s rýchlostnou kategóriou Z, ktorá je určená pre vysokovýkonné vozidlá a je schopná zvládnuť rýchlosti presahujúce 240 km/h (149 mph).
 4. 18: Priemer kolesa, na ktoré je pneumatika určená, meraný v palcoch. Táto pneumatika je určená pre 18-palcové koleso.
 5. 92(Y): Index nosnosti a rýchlosti pneumatiky uvedený v zátvorkách. “92” je index nosnosti, ktorý predstavuje maximálnu nosnosť pneumatiky (približne 630 kg alebo 1 389 libier). “(Y)” je rýchlostný index, ktorý označuje, že pneumatika je určená pre rýchlosti vyššie ako 300 km/h (186 mph).
 6. XL: Tento údaj znamená “Extra Load” (mimoriadne zaťaženie). Pneumatiky XL majú zosilnenú konštrukciu, ktorá im umožňuje niesť väčšie zaťaženie v porovnaní so štandardnými pneumatikami. To je užitočné najmä pri väčších alebo ťažších vozidlách, alebo keď potrebujete prepraviť ťažký náklad.
 7. MFS: Táto skratka znamená “maximálny prírubový štít”. MFS je prvok zabudovaný do konštrukcie pneumatiky, ktorý poskytuje dodatočnú ochranu ráfika kolesa pred poškodením obrubníkom. Je podobná už spomínanej funkcii RPB (Rim Protection Bar). Tento vyvýšený gumový hrebeň pôsobí ako nárazník a znižuje pravdepodobnosť kontaktu ráfika zliatinového kolesa s obrubníkom alebo inými prekážkami.